English (Practice and Procedural Law)
assessment [correct, Canada, New Brunswick, Ontario]; taxation [Canada, Quebec]; award [avoid, noun, Canada]
OBS: Of costs.
French (Droit judiciaire)
liquidation [correct, feminine noun, Canada, New Brunswick, Ontario]; taxation [correct, feminine noun, Canada]; taxe [correct, feminine noun, Quebec]; vérification [correct, feminine noun, France]; fixation [feminine noun, Canada]
OBS: Des dépens.