English (Private Law; Health Law)
incapable [correct, adjective]; incapacitated [correct, adjective]; lacking capacity [correct, adjective]; disabled [correct, adjective]
French (Droit privé; Droit de la santé)
incapable [correct, adjective]; inapte [correct, adjective]
Spanish (Derecho privado; Derecho de salud)
incapaz [correct]