English (Phraseology)
key point
French (Phraséologie)
point clé [masculine noun]; point stratégique [masculine noun]; point majeur [masculine noun]; point essentiel [masculine noun]; point fondamental [masculine noun]; enjeu principal [masculine noun]; facteur clé [masculine noun]; idée maîtresse [feminine noun]