English (Translation (General))
evolve [correct, verbe]; develop [verbe]; touch up [locution verbale]; finish off [locution verbale]; position [verbe]; bring into [locution verbale]; line [verbe]; establish [locution verbale]
DEF: To develop by gradual changes; unfold.
French (Traduction (Généralités))
mettre au point [locution verbale]; développer; dégager; forger