English (Anthropology)
mother-in-law [correct]
DEF: the mother of one's spouse.
OBS: pl.: mothers-in-law.
French (Anthropologie)
belle-mère [correct, feminine noun]
DEF: Mère du conjoint.
OBS: (pl. belles-mères).