English (Military Strategy)
forming-up point [correct, NATO]; FUP [correct, NATO]
French (Stratégie militaire)
point de démarrage [correct, masculine noun, NATO]; FUP [correct, masculine noun, NATO]; zone de démarrage [correct, feminine noun, NATO]; FUP [correct, feminine noun, NATO]; FUP