English (Paddle Sports)
button [correct, noun]; oar-button [correct]; stop of oar [correct]
French (Sports de pagaie)
bourrelet [correct, masculine noun]; collier [correct, masculine noun]; taquet [correct, masculine noun]
Spanish (Deportes de remo)
tope del remo [correct, masculine noun]; tope de remo [correct, masculine noun]; anillo [correct, masculine noun]