English (Rules of Court)
assessable [correct]; taxable [correct]
French (Règles de procédure)
taxable [correct]; à taxer [correct]
Spanish (Reglamento procesal)
imponible [correct, adjectif]; gravable [correct, adjectif]; sujeto a tributación [correct, locution adjectivale]