English (Field Hockey)
backline [correct]; back-line [correct, Grande-Bretagne]
OBS: Facilities/equipment; 60 yards.
French (Hockey sur gazon)
ligne de fond [correct, nom féminin]
OBS: Installations/matériel; 55m.