English (Aquaculture; Fish)
salmonid farming [correct, adjectif]; salmonid-culture [correct, adjectif]
DEF: Relating to the [rearing] of salmonids.
PHR: salmon farming industry
French (Aquaculture; Poissons)
salmonicole [correct]
DEF: Relatif à [l'élevage des salmonidés].
PHR: industrie salmonicole