English (Military Organization)
Afghan forces [correct, pluriel, OTAN]; AF [correct, pluriel, OTAN]
French (Organisation militaire)
forces afghanes [correct, nom féminin, pluriel, OTAN]; AF [correct, nom féminin, pluriel, OTAN]