English (Phraseology)
pull up stakes [correct, verbe]; pull one's freight [correct, verbe]
French (Phraséologie)
partir [correct, verbe]; filer [correct, verbe]; quitter [correct, verbe]; déménager [correct, verbe]; ficher le camp [correct]; plier bagage