English (Petrography; Mineralogy)
streaky [correct, adjectif]
CONT: streaky structure
OBS: Harrap's: (Geol.)
French (Pétrographie; Minéralogie)
strié [adjectif]; strieux [adjectif]; zoné [adjectif]; zonaire [adjectif]
CONT: structure strieuse