English (Phraseology)
stem [correct, verbe]
DEF: To originate, derive, or be descended.
OBS: To stem from.
French (Phraséologie)
être issu de [correct]; émaner de [correct]; découler de [correct]; provenir de [correct]; dériver de [correct]