English (Cycling)
block the race [correct, verbe]; block [correct, verbe]; jam [correct, verbe]
OBS: Technique/tactics.
French (Cyclisme)
bloquer la course
OBS: Technique/tactique.
Spanish (Ciclismo)
bloquear la carrera [correct]; bloquear [correct]