English (Birds)
peacock
OBS: Female: peahen. Young: pea-chick.
French (Oiseaux)
paon [nom masculin]
OBS: Femelle : paonne. Petit : paonneau.
Spanish (Aves)
pavo real [nom masculin]
OBS: Hembra: pavona. Pequeño: pavoncillo.