English (Phraseology)
imply [verbe]
CONT: The fact that... does not imply that
French (Phraséologie)
vouloir dire [correct]; signifier [correct]; supposer [correct]; impliquer
CONT: Le fait que [...] ne veut pas dire que [...]
Spanish (Fraseología)
implicar [correct]; significar [correct]