English (Phraseology)
subject to [correct, locution adjectivale]
French (Phraséologie)
assujetti à [correct, locution adjectivale]
Spanish (Fraseología)
sujeto a [correct, adjectif]
DEF: Sometido a una ley, norma o persona.