English (Biochemistry)
lipolytic [correct]
DEF: Of or relating to the breakdown of fat.
French (Biochimie)
lipolytique [correct]
DEF: Qui provoque, stimule ou se rapporte à la lipolyse.
Spanish (Bioquímica)
lipolítico; lipoclástico