English (Fish)
mackerels [correct, pluriel]; bonitos [correct, pluriel]; tunas [correct, pluriel]; albacores [correct, pluriel]; scombrids [correct, pluriel]
OBS: Bony fishes of the family Scombridae.
French (Poissons)
maquereaux [correct, nom masculin, pluriel]; scombridés [correct, nom masculin, pluriel]