English (Immunology)
anaphylactogenic [correct]
DEF: Capable of producing anaphylaxis.
French (Immunologie)
anaphylactogène [correct, adjectif]; anaphylactisant [correct, adjectif, nom masculin]; anaphylactogénique
DEF: Qui produit l'anaphylaxie.
Spanish (Inmunología)
anafilactogénico [correct]