English (Botany)
aphyllous [correct]; leafless [correct]
DEF: Lacking foliage leaves.
French (Botanique)
aphylle [correct, adjectif]
DEF: Dont la tige est dépourvue de feuilles.
Spanish (Botánica)
afilo [correct, adjectif]
DEF: [Dícese de] la planta sin hojas casi todo el año.