English (Mineralogy; Geochemistry; Geology)
gypsiferous [correct, adjectif]; gypsum-bearing [correct, adjectif]
DEF: Bearing gypsum.
French (Minéralogie; Géochimie; Géologie)
gypsifère [correct, adjectif]
DEF: Qui contient du gypse.