English (Fish)
moorish idol [correct]
OBS: A fish of the family Zanclidae.
French (Poissons)
idole maure [correct, nom masculin]; zancle cornu [correct, nom masculin]; idole des maures [correct, nom masculin]; idole mauresque [correct, nom masculin]; tranchoir cornu [nom masculin]
OBS: Poisson de la famille des Zanclidae.