English (Traction (Rail))
loose slack
OBS: frein à air; BAAB, 54, 229; -- is the free movement or lost motion between parts of a train.
French (Traction (Chemins de fer))
effort d'étirement
OBS: ENSI, 74, 202; cs1, 7/79.