English (Types of Aircraft)
special performance [correct]; SP [correct]
OBS: Boeing 747 SP.
French (Types d'aéronefs)
version SP [nom féminin]
OBS: Boeing 747 version SP ou Boeing 747 SP.
OBS: Explication fournie par Air Canada.