English (Shooting (Sports); Archery)
aim [correct, verbe]
OBS: Technique/tactics.
French (Tir (Sports); Tir à l'arc)
viser [correct]
OBS: Technique/tactique.
Spanish (Tiro (Deportes); Tiro con arco)
apuntar [correct]