English (Chemistry)
alkali producing [correct, adjectif]; alkalizing [adjectif]; alkalifying [adjectif]
French (Chimie)
alcalifiant [correct, adjectif]
DEF: Qui a la propriété d'alcaliniser.
Spanish (Química)
alcalificante