English (Mathematics)
arc cosine [correct]; arc-cosine [correct]; arc cos [correct]; inverse cosine; anticosine
OBS: The arc cosine of a number "x" is an angle (or number) whose cosine is "x" ...
French (Mathématiques)
arc-cosinus [correct, nom masculin]