English (Martial Arts)
yoko-gake [correct]; side hook [correct]; side dash [correct]; side body drop
OBS: Specifically judo. Technique/tactics.
French (Arts martiaux)
yoko-gake [correct, voir observation]; accrochage latéral [correct, nom masculin]
OBS: Technique/tactique.