English (Basketball)
request a time-out [correct]
OBS: Rules/refereeing.
French (Basket-ball)
demander un temps mort [correct]
OBS: Règlement/arbitrage.
Spanish (Básquetbol)
solicitar un tiempo muerto [correct]