English (Botany)
bifid [correct]
DEF: Divided into two equal parts by a cleft, as the end of a snake's tongue.
French (Botanique)
bifide [correct, adjectif]
DEF: Fendu en deux parties.
Spanish (Botánica)
bífido [correct, adjectif]
DEF: Hendido en dos partes.