English (Basketball)
score a field goal [correct]; score a basket [correct]; score a shot [correct]; score [correct, verbe]
French (Basket-ball)
marquer un panier [correct]
Spanish (Básquetbol)
marcar una canasta [correct]; encestar [correct]; anotar [correct]; marcar un cesto