English (Mineralogy)
albin [correct]; albine [correct]
OBS: An opaque white apophyllite found in Bohemia.
French (Minéralogie)
albine [correct, nom féminin]
DEF: [...] variété d’apophyllite.
Spanish (Mineralogía)
albina [correct, nom féminin]
DEF: Variedad de apofilita.