English (Paleontology)
ammonitoid [correct]
OBS: ... resembling an ammonite.
French (Paléontologie)
ammonacé [correct, adjectif, vieilli]; ammoné [correct, vieilli]; ammonoïde [correct]
OBS: Qui ressemble à une ammonite.