English (Botany)
creeping devil [correct]
DEF: A cultivated cactus, family Cactaceae.
French (Botanique)
cactus-chenille [correct, nom masculin]; cierge-chenille [correct, nom masculin]
DEF: Cactus cultivé, de la famille des Cactaceae.
OBS: Machaerocereus eruca Br. et R.