English (Brewing and Malting)
half corns [pluriel]; broken corns [pluriel]; half kernels [pluriel]
French (Brasserie et malterie)
demi-grains [nom masculin, pluriel]; grains cassés [nom masculin, pluriel]; cassures [nom féminin, pluriel]