English (Genetics)
allosome [correct]
DEF: A chromosome containing genes that determine the sex of the organism.
French (Génétique)
allosome [correct, nom masculin]
DEF: Chromosome sexuel.
Spanish (Genética)
alosoma [nom féminin]