English (Fish)
Selachii
DEF: A primary division of Pisces that includes all the elasmobranchs and is equivalent to Chondrichthyes. (Webster).
French (Poissons)
sélaciens [pluriel]; élasmobranches [pluriel]; plagiostomes [pluriel]