English (Tectonics)
orthogeosyncline [correct]; primary geosyncline [correct]; geosynclinal couple [correct]
OBS: (...) geosyncline adjoining the craton.
French (Tectonique)
orthogéosynclinal [correct]
OBS: (...) géosynclinal en bordure d’un continent.