English (Legal System)
morally blameless
French (Théorie du droit)
moralement innocent
OBS: Source(s) :Hess, [1990] 2 R. C. S. 906, p. 922. 954, 955 et 956; Felawka, [1993] COR, p. 14; Lexique de la Cour suprême, 27 janvier 1994.