English (Field Hockey)
corner [correct, nom]
OBS: Rules/refereeing.
French (Hockey sur gazon)
coin [correct, nom masculin]
OBS: Règlements/arbitrage.
Spanish (Hockey sobre hierba)
esquina [correct, nom féminin]