English (Water Polo)
rebound [verbe]; bounce [correct, verbe]; ricochet [correct]
OBS: Technique/tactics.
French (Water-polo)
rebondir [correct]; ricocher [correct]
OBS: Technique/tactique.
Spanish (Polo acuático)
rebotar [correct]