English (Botany)
cuneate
DEF: Wedge-shaped; narrowly triangular with the acute angle pointed downward.
French (Botanique)
cunéiforme; cunéaire
Spanish (Botánica)
cuneiforme [correct]
DEF: Semejante a una cuña.