English (Flowers and Ornamentals (Horticulture))
rose bush [correct]; Rosa spp. [latin]
French (Floriculture)
rosier [correct, nom masculin]; Rosa spp. [latin]
Spanish (Floricultura)
rosal [nom masculin]; Rosa spp. [latin]