English (General Vocabulary; Labour and Employment)
disincentive [correct]
French (Vocabulaire général; Travail et emploi)
frein [correct, masculine noun]; obstacle [correct, masculine noun]; dissuasion [correct, feminine noun]; découragement [correct, masculine noun]; contre-incitation [correct, feminine noun]; moyen de dissuasion [masculine noun]