English (Handball)
walking [correct]; walking violation [correct]; stepping [correct]; stepping violation [correct]; steps [correct, noun, plural]
French (Handball)
marcher [correct, masculine noun]
Spanish (Balonmano)
pasos [correct, masculine noun, plural]