English (Pharmacology)
addictive drug [correct]
French (Pharmacologie)
drogue toxicomanogène [correct, feminine noun]; drogue pouvant entraîner une dépendance [correct, feminine noun]; drogue engendrant une dépendance [correct, feminine noun]