English (Geology)
alluvial [correct, adjective]; alluvian [correct]; alluvious [correct]
DEF: Of, pertaining to ... alluvium ...
French (Géologie)
alluvionnaire [correct]
DEF: Relatif aux alluvions [...]
PHR: Pépites alluvionnaires.