English (Sports (General))
beat an opponent [correct]; beat a rival [correct]; down an opponent [correct]; down a rival [correct]; topple an opponent [correct]; topple a rival [correct]
OBS
French (Sports (Généralités))
battre un adversaire [correct]; battre un rival [correct]; défaire un adversaire [correct]; défaire un rival [correct]